Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne mleko i mięso wzmocnią serce i nerwy - naukowcy potwierdzili

Redakcja
freeimages.com
Naukowcy wykazali, że ekologiczne mleko i mięso, zawierają o ok. 50% więcej korzystnych kwasów tłuszczowych omega-3 niż produkty wytwarzane konwencjonalnie. Pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opublikowali w British Journal of Nutrition nowe badania nad ekologicznym mięsem i mlekiem.

Zastanawialiście się czy między mlekiem i miesem ekologicznym, a tym wytwarzanym tradycyjnie jest jakaś różnica poza ceną? Otóż jest i potwierdził to międzynarodowy zespół naukowców. Te różnice dotyczą zwłaszcza zawartości kwasów tłuszczowych, niektórych składników mineralnych i przeciwutleniaczy.

 

Przeprowadzone badania na podstawie analiz z całego świata są największą pracą przeglądową tego rokdzaju. Międzynarodowym zespołem ekspertów kierowali naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii, autorem korespondencyjnym badań w Polsce jest dr inż. Dominika Średnicka-Tober z Zakładu Żywności Ekologicznej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

 

"Publikując dzisiaj swoje wyniki w British Journal of Nutrition naukowcy zwracają uwagę, że zastąpienie konwencjonalnego mleka i mięsa w codziennej diecie produktami ekologicznymi wiąże się w pewnym stopniu ze zwiększeniem spożycia ważnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych", podaje SGGW.

 

Chris Seal, profesor żywności i żywienia człowieka na Uniwersytecie Newcastle wyjaśnia: "Zwiększone spożycie kwasów omega-3  związane jest ze zmniejszeniem zachorowań na choroby układu sercowo-naczyniowego, poprawą rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, a także lepszym działaniem układu odpornościowego".

 

„Zachodnioeuropejska dieta uznawana jest za zbyt ubogą w te kwasy tłuszczowe, a Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca podwojenie ich spożycia. Pozyskanie wystarczającej ich ilości z naszej diety jest jednak trudne. Nasze badania sugerują, że przejście na produkty ekologiczne może wpłynąć w  pewnym stopniu na zwiększenie spożycia tych ważnych składników odżywczych".

 

Jeśli zdecydujemy się przejść z produktów konwencjonalnych na ekologiczne, zwiększa się spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 bez, ale bez podwyższenia ilości dostarczanych kalorii oraz niepożądanych tłuszczów nasyconych. Przeprowadzone badania pozwoliły wykazać, że bardziej pożądany profil kwasów tłuszczowych w mleku ekologicznym jest ściśle związany ze sposobem żywienia krów - głównie z chowem pastwiskowym, większym spożyciem pasz zielonych i ograniczonym udziałem koncentratów paszowych w diecie zwierząt w systemie ekologicznym, wyjaśnia polska uczelnia.

 

Profesor Uniwersytetu Newcastle, Carlo Leifert, który koordynował badania, powiedział: „Niektóre z tych różnic wynikają z zasad ekologicznej produkcji zwierzęcej i są wynikiem różnic w intensywności produkcji oraz związanego z nią sposobu żywienia zwierząt. Zwierzęta wypasane na otwartych pastwiskach i żywione paszami zielonymi produkują mleko i mięso o większej zawartości pożądanych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3, oraz mniejszej zawartości kwasów tłuszczowych, które mogą przyczyniać się do rozwoju chorób serca i innych chorób przewlekłych".

 

"Wyniki wszystkich trzech badań, dotyczących surowców i produktów roślinnych, mięsa oraz mleka, sugerują, że wybór ekologicznych owoców, warzyw, mięsa i produktów mlecznych zapewnia znacznie większą ilość przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3 przyjmowanych z pożywieniem”, podsumowuje profesor Leifert.

 

Źródło: Komunikat prasowy SGGW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska