https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oj, ale głowa mnie boli

Pola
Najszybciej działa tabletka. Ale krótko. Dlatego trzeba szukać przyczyny.

Gdy czasami boli głowa, sięgamy po tabletkę i już. Ból jednak nie ustępuje tak od razu albo powtarza się zbyt często, a łykane pastylki nie mogą już pomóc. Co jest?!
Pierwsza myśl: guz mózgu! Druga - tętniak. Im bardziej się zastanawiamy, tym bardziej głowa od tego boli. Zaczynają się mdłości, zawroty głowy, drętwienie rąk, duszności... O matko, aż tak źle ze mną?!

Tylko spokojnie
Lekarze uspokajają. Naprawdę poważne problemy - guzy nowotworowe mózgu, rzadko objawiają się bólem głowy.

Aż u 90 procent osób przyczynami bólu głowy są banalne: stres, przemęczenie lub ciągłe niedosypianie. To tzw. bóle napięciowe. Mogą być naprawdę bardzo silne i trwać czasem całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Wina leży po stronie przykurczy mięśni barków i szyi, co powoduje zaciskanie się naczyń krwionośnych i utrudnia dopływ krwi do mózgu.

To wtedy właśnie łykanie kolejnych tabletek tylko pogarsza sprawę. Organizm z czasem potrzebuje coraz większych dawek.

Masaż i relaks
Spróbuj poddać się łagodnemu masażowi, zwłaszcza jeśli uda ci się znaleźć kilkanaście minut tylko dla siebie. Masowanie karku, skroni i całej głowy rozluźnia napięte mięśnie i szybko łagodzi ból głowy. Najlepiej poproś kogoś o pomoc, choć niektóre rodzaje masażu możesz również wykonać sama.

Bardzo ważne jest miejsce. Powinno być ciche (możesz włączyć ulubioną muzykę) i niezbyt jasno oświetlone. Przygotuj olejek (najlepszy jest z jojoby, ale może być dowolny, nawet oliwka dla niemowląt). Jeśli lubisz, dodaj kilka kropli relaksującego olejku lawendowego lub przeciwbólowego z rozmarynu.

Podobne podobnym
Ból głowy stresowy mogą łagodzić leki homeopatyczne. Bierz je dwa razy dziennie po tabletce przez blisko pół roku. Jeśli nie pomogą, idź do lekarza homeopaty, który dobierze najlepszy preparat.
W czasie ataku bólu możesz też posmarować skronie kilkoma kroplami Amolu lub Melisany Klosterfrau albo wziąć relaksującą kąpiel z dodatkiem olejku z rumianku lub geranium.

Nie lekceważ jednak bólu głowy. Kiedy zbyt dokucza - skontaktuj się z lekarzem. On tobą pokieruje, może potrzebna być konsultacja neurologiczna.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska