MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto nowa atrakcja turystyczna w Kujawsko-Pomorskiem. Rowerem do promu "Flisak" - to propozycja wyjątkowej wycieczki

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Prom dobił do czarnowskiego brzegu. Na betonowy przyczółek wyjadą zaraz rowerzyści, motocykliści, kierowcy samochodów, zejdą piesi
Prom dobił do czarnowskiego brzegu. Na betonowy przyczółek wyjadą zaraz rowerzyści, motocykliści, kierowcy samochodów, zejdą piesi Marek Weckwerth
Kujawy i Pomorze wzbogaciły się o nową atrakcję turystyczną – o prom „Flisak”, który od dwóch tygodni pływa z pasażerami z Solca Kujawskiego na przeciwny brzeg Wisły w Czarnowie i z powrotem.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, który administruje całością przeprawy (drogą nr 249 i promem) informuje, iż prom kursuje w dni powszednie od godz. 6.00 do 19.00, zaś w niedzielę i święta od 7.00 do 17.00. Rejsy odbywają się nie rzadziej niż co godzinę. Wejście na pokład, a nawet wjazd własnym autem, są na razie bezpłatne.

Do końca sierpnia jednostka działa w trybie próbnym, w którym załoga wykonuje pomiary czasu przepływu między przyczółkami wiślanymi, załadunku i rozładunku ludzi i samochodów, i dopiero po wykonaniu analizy pomiarów ustalony zostanie docelowy „rozkład jazdy”.

Piesi, kierowcy, motocykliści i rowerzyści...

Dobra nowina o uruchomieniu przeprawy rozeszła się po naszym regionie lotem błyskawicy i teraz nawet w dzień powszedni na obu przyczółkach regularnie i w coraz większych grupach pojawiają się osoby chcący przeprawić się na przeciwny brzeg, poczuć na środku Wisły lekkie falowanie i wiatr we włosach.

Tym doznaniom towarzyszą dalekie widoki w kierunku zachodnim (w którym płynie wielka rzeka) i wschodnim (z którego przypływa). Sam rejs jest krótki – to 6-8 minut, a nieco dłużej trwa zwykle cumowanie do nabrzeża i wyładunek samochodów oraz innych pojazdów.

Z przeprawy korzystają chętnie piesi, rowerzyści, motocykliści i kierowcy aut osobowych, a nawet półciężarówek. Na pokład może też wjechać autokar.

To też może Cię zainteresować

Autor tekstu dwukrotnie już wyprawił się na prom z Bydgoszczy rowerem – raz od strony Solca Kujawskiego, drugi raz od Czarnowa. I nie żałuje. To naprawdę niezwykła frajda, której poza wodniacką przygodą - choć ta jak już wiemy jest krótka - daje doznania estetyczne typowo lądowe, acz związane z bliskością Wisły.

Przez Kępę Ostromecką

Bydgoscy rowerzyści mogą na przeprawę jechać po pętli. Jeśli za miejsce startu wybiorą Most Fordoński, dla bezpieczeństwa i walorów rekreacyjnych czy turystycznych, mogą przejechać lasami na Małej Kępie Ostromeckiej (np. czarnym szlakiem rowerowym).

Po zjechaniu z Kępy na ruchliwą drogę krajową nr 80 w kierunku Torunia (zjazd jest bardzo krótki, ale należy jechać utwardzonym poboczem), skręcamy w prawo na całkowicie zmodernizowaną, równą jak stół drogę wojewódzką nr 249, która doprowadzi prosto do przyczółka promowego na wysokości Czarnowa (prawy, północny brzeg Wisły).

Bieżąca informacja o tym, czy prom działa, wyświetlana jest na tablicy przy DK 80, przed dojazdem do DW 249.
Zaraz po wjeździe na DW 249 po lewej otwiera się daleki widok na tereny rolnicze Czarnowa. Po prawej od drogi wznosi się wał przeciwpowodziowy, który chroni drogę i pola przez zalaniem wysoką wodą napływającą z Wisły korytem Kanału Górnego i rozlewającą się w dolinie między Małą Kępą Ostromecką a wspomnianym wałem.

Warto wejść na koronę wału, aby popatrzeć na zieloną dolinę, która jest ujściowym odcinkiem 30-kilometrowego Kanału Górnego. Kanał bierze początek na Stawach Przysieckich w okolicach Torunia.

Ostromecki Przewóz

Przeprawa promowa między Czarnowem a Solcem Kujawskim, a dokładniej mówiąc czarnowski przyczółek, była od niepamiętnych czasów nazywana Ostromeckim Przewozem, bowiem wiodła w kierunku pobliskiego Ostromecka.

Rowerzyści mogą spokojnie dojechać na sam koniec betonowego przyczółka przeprawy i tam oczekiwać na przypłynięcie promu, a przy tym napawać się widokiem na Wisłę i Solec Kujawski. Parking dla kilku aut i autokaru znajduje się na pętli końcowej prawobrzeżnego odcinka drogi nr 249. Można więc przyjechać samochodem np. z Torunia czy Bydgoszczy, zaparkować w tym miejscu i po przepłynięciu pieszo zwiedzić Solec Kujawski. Później można wrócić na czarnowski brzeg.

Na soleckim brzegu

Po przepłynięciu na drugi brzeg, mijamy po lewej Stanicę Wodną WOPR „Salina”. Za budynkiem stanicy znajduje się miejsce odpoczynku dla turystów, zwłaszcza dla rowerzystów jadących Wiślaną Trasą Rowerową.

Nasza trasa (bo przecież jedziemy na rowerze) wiedzie dalej drogą 249, która na terenie Solca Kujawskiego wyznaczona jest śladem ulicy Żeglarskiej, po czym skręca w prawo w ulicę Bydgoską. Pierwszych kilkaset metrów cyklista jest zmuszony jechać drogą, ale później wjeżdża na wygodną, równą asfaltową ścieżkę rowerową w kierunku Bydgoszczy.

Skoro jednak jesteśmy w Solcu, warto zwiedzić to 15-tysięczne miasto – jego rynek, czyli plac Jana Pawła II, dwa zabytkowe kościoły i oczywiście Jura Park (park dinozaurów).

Atrakcje Otorowa

Wracając na trasę, a to droga wojewódzka nr 394 wyznaczona śladem ulicy Bydgoskiej, korzystamy oczywiście ze wspomnianej ścieżki rowerowej, która prowadzi aż do zachodniego krańca wsi Otorowo. Jedziemy początkowo odcinkiem przez wydmowy las, na końcu którego (po lewej) podziwiać możemy okazałą wydmę „Biała Góra”. Wydma jest użytkiem ekologicznym.

W centrum Otorowa (tuż przed skrzyżowaniem z drogą 397 w kierunku Makowisk) w lewo odchodzi lokalna droga przekraczająca zaraz Strugę Młyńską (Otorowską), za którą wznosi się niezwykły drewniany dom pomenonicki zwany „Czarną Warszawą”. Zbudowano go w roku 1768.

Nasz szlak rowerowy prowadzi dalej przez malownicze tereny rolnicze doliny Wisły, w tym przez kwitnące pola rzepaku.

W Bydgoszczy po nierównym asfalcie

Tuż przed tablicą drogową „Bydgoszcz” ścieżka kończy się i miłośnicy dwóch kółek muszą dalej jechać ulicą Toruńską w normalnym ruchu drogowym, a do tego po nierównym asfalcie.

Pierwszym od wschodu osiedlem w dolinie Wisły włączonym w granice Bydgoszczy w roku 1978 jest Łęgnowo Wieś. W jego centrum znajduje się okazały poewangelicki kościół w stylu neogotyckim, od zakończenia wojny rzymskokatolicki pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Świątynię zbudowano w latach 1910-1911.

Na terenie Łęgnowa Wsi można oglądać kilka okazałych budynków pomenonickich i poniemieckich - typowych dla wiejskiego budownictwa wielkich ceglanych stodół.

To też może Cię zainteresować

Ulica Toruńska prowadzi dalej groblą pomiędzy południowym skrajem utworzonego na spiętrzonej Brdzie bydgoskiego Toru Regatowego i północnym akwenu, który został odcięty od dawnego Portu Drzewnego.

W stronę Fordonu

Wiślana Trasa Rowerowa wjeżdża z ulicy Toruńskiej na kolejną bezpieczną ścieżkę ok. 2 km dalej – w prawo na wyznaczoną wzdłuż ulicy Spornej.

Sporna dochodzi do Fordońskiej, więc aby zamknąć pętlę rowerową do Mostu Fordońskiego, można jechać ścieżką pieszo – rowerową wzdłuż ulicy Fordońskiej, albo dłuższą i bardziej skomplikowaną Wiślaną Trasą Rowerową, która przecina Fordońską i wiedzie ulicami Inwalidów, Lewińskiego (ścieżka rowerowa), Rejewskiego do Fordońskiej i dalej już ścieżką wzdłuż tej ulicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska