Rodzinna firma założona przed 25 laty przez Romana Zawistowskiego wciąż zaskakuje swych klientów wspaniałymi nowościami. Jedną z nich są parówki bez E.

Gdy firma powstawała rynek był zupełnie inny niż dzisiaj – klient chciał kupić przede wszystkim tanio, nie bacząc na jakość produktów. Masarnia Władysławowo nigdy nie poszła jednak tą ścieżką. Jej założyciel zawsze na pierwszym miejscu stawiał jakość. Z czasem firma coraz bardziej odchodziła od wszelkich wędliniarskich „nowinek”, odwoływała się do tradycyjnych smaków i receptur; dziś wykorzystuje w produkcji tylko wysokiej jakości mięso, na przykład wieprzowinę puławską, a jeśli tylko to jest możliwe, mięso z hodowli bez GMO, którego jednak na rynku wciąż brakuje. W produktach z Władysławowa coraz rzadziej są też jakiekolwiek chemiczne dodatki, nawet stosowaną przez branżę pekosól firma stara się zastąpić zwykłą solą, a dla smaku dodaje jedynie naturalne przyprawy – dokładnie tak, jak to jest w przypadku parówek bez E.

Parówki te w przeszło 90 procentach składające się z wysokiej jakości mięsa, wolne za to od azotanów, azotynów czy fosforanów. Parówki bez E zaprzeczają więc powszechnej opinii o parówkach mówiącej o tym, że powstają one z mięsa kiepskiej jakości i rozmaitych chemicznych dodatków, czego – z powodu mocnego rozdrobnienia surowca, czyli homogenizacji – konsument i tak nie widzi. Parówki opuszczające małą, rodzinna masarnię we Władysławowie, gdzie produkuje się wciąż wędliny według tradycyjnych receptur, nie kryją takich niespodzianek, dlatego są doskonałe dla dzieci oraz wszystkich tych osób, które poszukują wyrobów wolnych od chemii, wysokiej jakości. Są też rozchwytywane przez restauracje i indywidualnych klientów, którzy w wyroby z Masarni Władysławowo mogą zaopatrywać się w jej sklepie firmowym funkcjonującym przy zakładzie oraz Galeriach Wędlin w Bydgoszczy, Białych Błotach i Łochowie.

Od 2015 roku firma należy do elitarnej grupy Dziedzictwo Kulinarne Kujawy i Pomorze - aż 6 jej wyrobów zostało oznaczonych tym godłem. Na przestrzeni lat wyroby masarni otrzymywały liczne wyróżnienia i nagrody. Najbardziej prestiżowe to znak jakości Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Poznaj Dobrą Żywność, nagrody i wyróżnienia w konkursach wędliniarskich podczas targów Polagra-Food, Hity Kujaw i Pomorza. Smażonka z Władysławowa zdobyła II miejsce w kategorii Przebój Wędliniarski Roku 2016.

Tu podaj tekst alternatywny

Masarnia Władysławowo
SMS o treści: MIW.3 pod numer 72355 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klikaj: Parówki bez E

Nasze Dobre 2016