Wedle Światowego Indeksu Szczęścia, który bierze pod uwagę m.in. wpływ na środowisko, w 2012 roku najszczęśliwsze kraje to Kostaryka, Wietnam, Kolumbia, Belize, Salwador, Jamajka, Panama, Nikaragua, Wenezuela, Gwatemala.
Inne statystyki wykazują, że wśród najszczęśliwszych krajów są przede wszystkim te z Europy. Od lat Duńczycy deklarują największe zadowolenie z życia. Znajomy, który mieszka tam już jakiś czas, wspomniał ostatnio, że codziennie wychodzi z domu i się zastanawia, czym go Duńczycy zaskoczą, czym rozbawią. O Kopenhadze mówi tylko pozytywnie.
A jak to jest z Polakami? Okazuje się, że wbrew temu, co dzieje się w naszym kraju, wbrew kulejącej służbie zdrowia, wbrew bezrobociu, potrafimy cieszyć się z życia. Deklarujemy większe zadowolenie niż Grecy, Węgrzy, Słowacy, Łotysze, Estończycy.
Zobacz także: Polska 34. na liście krajów dobrobytu na świecie
Jak podaje europejska agencja statystyczna średnia morderstw w naszym kraju jest dokładnie taka, jak średnia w całej Unii. Oczekiwana średnia długość życia to prawie 77 lat, podczas gdy w całe Unii wynosi ciut ponad 80 lat. Zarabiamy gorzej niż wynosi średnia unijna.
Czy to są powody do zadowolenia lub niezadowolenia z życia? Czy to w ogóle ma wpływ na nasze szczęście?
Czytaj e-wydanie »