Kiedy brakuje omega-3?
Gdy mamy braki kwasów tłuszczowych omega 3, organizm wysyła nam sygnały ostrzegawcze. Możemy narzekać na zmęczenie, bóle głowy, problemy z koncentracją. Wśród innych objawów wymienia się osłabioną odporność, a także zmiany w wyglądzie - skóra staje się sucha, zmęczona, włosy tracą swój połysk.
- Przeczytaj także: Oto najlepsze herbaty na odchudzanie. Te herbaty spalają tłuszcz z brzucha
Zapotrzebowanie na kwasy omega 3 w diecie wynosi średnio miniumum 1,5 g. Przy braku odpowiedniej diety, na którą składają się tłuste ryby czy zdrowe oleje roślinne, kwasy te dobrze jest uzupełniać suplementacją. Jak pokazują dane, aż 80% ludzi może mieć niedobór kwasów omega 3, a tym samym zaniedbuje ten problem.
Poziom kwasów omega 3 w organizmie można zbadać - test polega na ocenie poziomu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych EPA i DHA we krwi oraz podsumowaniu ich wartości procentowych (indeks omega-3).
Omega-3 należy suplementować przez cały rok, gdy wprowadzimy kwas do diety, już po kilku tygodniach powinniśmy odczuć poprawę w samopoczuciu i wyglądzie.
Te oleje mają najwięcej kwasów omega 3 - lista. Zastąp nimi oliwę
W Polsce popularnym dodatkiem do sałatek, kanapek czy różnego rodzaju past jest oliwa z oliwek. Tymczasem są o wiele korzystniejsze dla zdrowia alternatywy. Oto oleje, w których znajdziesz najwięcej kwasów tłuszczowych omega 3 - szczegóły w galerii: