https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważajcie, co studiujecie

Karina Obara
Karina Obara: - Mamy wolny rynek i wolną wolę. Każdy może studiować, co chce
Karina Obara: - Mamy wolny rynek i wolną wolę. Każdy może studiować, co chce archiwum GP
W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej powstaje kierunek studiów Psychokryminalistyka. Powód? W Polsce co roku dokonywanych jest 700 tys. przestępstw kryminalnych. Za każdym z nich stoi człowiek z motywami zbrodni i skomplikowaną ludzką naturą. Tak reklamują się pomysłodawcy nowego kierunku. No brawo!

Doszło do tego, że swoją drapieżną naturę człowiek pozna dopiero na studiach, aby później łapać przestępców i zamykać ich do więzienia, z którego nie wyjdą lepsi, o ile w ogóle wyjdą. Lepiej otworzyć komercyjny i modny kierunek, zamiast wzmocnić tych, którzy środowiskowo przyczyniają się do tworzenia postaci z piekła rodem.

W latach 90. w Łodzi studiować można było psychotronikę, na który to kierunek zgłaszało się mnóstwo ludzi z problemami emocjonalnymi. Dostawali po trzech latach tytuł magistra, na który glejt wyrabiali sobie w Rosji. Później taki magister "Baba Jaga" leczył w domowym gabinecie skołatane nerwy rodaków, którzy z trudem przystosowywali się do ustrojowej transformacji. A leczył za pomocą różdżki czy czytania aury, co skończyło się, jak w przypadku absolwenta psychotroniki z Wrześni, prokuratorem. Pan ów obmacywał panie, które ufne w jego zdolności psychologiczne powierzały mu swoje intymne sprawy, mając na myśli duszę, a nie ciało.

Oczywiście, mamy wolny rynek i wolną wolę. Każdy może studiować, co chce.

Czytaj także: Pilot wycieczek po krajach biblijnych? Są już takie studia... na teologii w Warszawie

Nie każdy jednak dysponuje zdrowym rozsądkiem, zwłaszcza gdy jest młody i dokonuje wyborów na zasadzie "co mnie kręci" i "gdzie mi będzie łatwo". Modne obecnie psychologizowanie i kultura zajmowania się sobą wypierają kierunki, na których liczyła się rzetelna praca i wiedza. Nie mam złudzeń, że to się zmieni, bo żyjemy w czasach chodzenia na łatwiznę.

Jeśli na studia zajmujące się tak delikatnymi sprawami jak psychika człowieka nie będzie przygotowania już w szkole średniej, będziemy świadkami produkcji absolwentów kierunków, którzy leczyć będą się nawzajem. Z niewiedzenia, czego chcą.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Skąd tyle uprzedzeń? Po pierwsze powiela pani szkodliwy mit, że na kierunki psychologiczne (czy "psychologizujące", jeśli pani woli) idą ludzie z problemami. Ludzi z problemami można spotkać wszędzie, na każdym kierunku. Po drugie fakt, że ktoś wybiera psychokryminalistykę jako kierunek studiów, nie oznacza, że nie wie, czego tak naprawdę chce i potrzebuje. Równie dobrze można wybrać tak "tradycyjne" kierunki jak dziennikarstwo, archeologię, polonistykę i też być zagubionym w życiu uczestnikiem "kultury zajmowania się sobą". Po trzecie jaki związek ma otwieranie modnego kierunku z wzmacnianiem osób ze środowisk dysfunkcyjnych? W jaki sposób pani zdaniem nieotwieranie tego kierunku miałoby się przyczynić do poprawy sytuacji tych osób? To jest nielogiczne, nie ma tu tak naprawdę związku. Ale w sumie zawsze fajnie ponarzekać, że kiedyś było lepiej, a teraz to się porobiło ;-)
M
Małgorzata Wieczorek

Zgadza się. Studia podyplomowe m.in. temu służą. Pozwalają w krótkim czasie przekwalifikować się lub podniesć swój poziom wykształcenia. To także doskonała okazja do stania się specjalistą w danej dizedzinie. Wszystkich zainteresowanych studiami podyplomowymi chcę serdecznie zaprosić do studiwania w szkołach Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest bardzo ciekawa, a duży wybór kierunków daje gwarancję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dodam również, że do 11 sierpnia trwa promocja, w której można zyskać az 600zł zniżki na studiowanie. Po szczegóły naszej oferty serdecznie zapraszam na naszą stronę internetową.

 

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB

 

a
arias

A tak trochę nawiązując do tematu, to dziś trzeba przewidywać rynek pracy i nie iść za modą na dane kierunki, bo potem można się obudzić na bezrobociu. Warto wybrac takie studia związane z naszymi predyspozycjami bądź zainteresowaniami bo wtedy łatwiej się studjuje. A dla tych co źle wybrali to zostają tylko studia podyplomowe ewentualnie, tak żeby szybko zmienić zawód.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska