https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W samo południe: Św. Wojciechowi dobrze z gen. Świerczewskim...

Iwona Woźniak
Iwona Woźniak, autorka komentarza w samo południe
Iwona Woźniak, autorka komentarza w samo południe archiwum GP
Tak jest w Barcinie, gdzie krzyżują się ulice o wymienionych nazwach. W Żninie mieszkańcy twierdzą: - Marceli Nowotko nie rani naszych uczuć. I absolutnie - mimo zaleceń IPN - nie zgadzają się na zmianę nazwy ich ulicy. A wy byście się zgodzili?

W wielu innych miejscowościach jest podobnie. I to nie tylko na Pałukach. Ale IPN nie składa broni. W kolejnych listach pyta samorządy o postępy w walce z pamiątkami po PRL.

W powiecie żnińskim mamy jeszcze kilkanaście "niesłusznie" nazwanych ulic. W Żninie oprócz Nowotki jest też ulica Gwardii Ludowej i 22 lipca, w Barcinie, niedaleko gen. Świerczewskiego i św. Wojciecha, znajduje się też Plac 1 Maja. W Janowcu Wielkopolskim wciąż widnieją tabliczki z nazwami Związku Walki Młodych, Hanki Sawickiej, Krasickiego... Wymieniać można długo.

Gmina Wąbrzeźno. Radny Lech Mączyński został patronem ulicy

Mieszkańcy nie mają najmniejszego zamiaru dokonywać jakichkolwiek zmian. - Dziś mało kto pamięta, czym "zasłużyli" się patroni, nazwy zaś na dobre utkwiły w topograficznej świadomości - twierdzą zgodnym chórem włodarze poszczególnych miejscowości.

- A kto zapłaci za nowe dokumenty i całe to zamieszanie? Przecież trzeba by wymienić dowody osobiste, prawa jazdy, poinformować banki, urzędy - dopytują główni zainteresowani, czyli mieszkańcy. - Więcej z tego szkody niż pożytku...

By uniknąć w przyszłości podobnych dylematów - samorządy nadają dziś nowym ulicom nazwy jak najbardziej neutralne. Mamy więc "przyrodnicze" - Leśną, Kasztanową, Lipową, bohaterów zamierzchłych czasów (na przykład władców Polski), a także pełnionych przed laty funkcji lub znajdujących się na nich zakładów i instytucji (Szpitalna, Browarowa, Fabryczna).

W Kosowiźnie i Kijewie Królewskim kilkanaście ulic zyska nazwy
Kilkadziesiąt lat temu ulice musiały mieć jednak konkretnych patronów - i to politycznie słusznych!

Prawdziwym majstersztykiem było w Żninie nadanie nazwy ulicy prowadzącej w kierunku Wągrowca. Na zaproponowaną Armii Czerwonej większość ówczesnych radnych kręciło nosem. Wreszcie padła kontrpropozycja: To może ulica Aliantów? Włos zjeżył się wtedy na głowie ówczesnego pierwszego sekretarza, bo jakże tak w socjalistycznym kraju nadawać ulicy nazwę jednoznacznie kojarzącą się ze "Zgniłym Zachodem"? - Ale przecież Armia Czerwona to też byli nasi alianci - przytomnie zauważył jeden z członków rady. Nazwa przeszła i funkcjonuje do dziś.

Wiadomości ze Żnina

Bywa też jednak, że wydawałoby się, osoby popularne, zasłużone dla miasta czy regionu, a ponadto światopoglądowo neutralne, nie mogą doczekać się uhonorowania swym nazwiskiem jakiegokolwiek traktu. Tak było między innymi z legendarnym odkrywcą Biskupina - Walentym Szwajcerem. Kiedy przed laty pewien radny zgłosił wniosek, by jego nazwisko patronowało jednej z ulic w Gąsawie, usłyszał w odpowiedzi: Proszę pana, może najpierw niech wymrą ludzie, którzy jeszcze pamiętają, co Walenty Szwajcer tutaj wyprawiał...

Zapraszamy do dyskusji

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czekista
Poruszenie, oburzenie … politycznie poprawnych! Na pierwszy rzut oka widać znajomość historii i u pani piszącej „poprawny” artykuł i u wypowiadających się. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Co wtedy, kto będzie winny – IPN, … . Może zlikwidować IPN a stworzyć GRU – może to chodzi po głowie poniektórym. A co do kosztów i zamieszania – większego pożytku od prawdy nie ma – gmina bogata w miejsce wątpliwych pod różnymi względami imprez sfinansować te wydatki /w sumie nie takie duże/. To jest prawdziwy chichot historii pan Świerczewski nikomu nie przeszkadza. Zwykłe wykręty, …

Piszesz " większego pożytku od prawdy nie ma" ale będzie Ci niemiło jak ci na ulicy wszyscy pożytecznie ocenią twoją niezbyt nachalną urodę. Próbujesz babolu na siłę wciskać swoje wątpliwe mądrości nie szanując zdania innych. Nie pokazuj się na ulicy to będzie pożytek bo nie będzie wiało grozą i dzieciom się nie przyśnisz
a
ad absurdum
Jak IPN nie chce składać broni w walce z pamiątkami po PRL to niech otworzy portfel i zapłaci za zmiany albo niech spowoduje zmianę prawa. Np niech da posłom projekt ustawy o zakazanych nazwach ulic, placów, skwerów, stoczni, szkół ... Nie trzeba by było brać w cudzysłów "niesłusznie” ... i wszystko jasne.

Redaktor Iwona też postawiła kosę na sztorc i ruszyła do walki, a że wszystko się jej słusznie kojarzy to i dostało się też Placowi 1 Maja. A w kalendarzu takie swięto jest.

Czy Browarowa propaguje alkoholizm?
P
Piechcinianin
W Piechcinie miano nazwać jedną ulicę imieniem Henryka Hałasa - zasłużonego piechcinianina, posła na Sejm PRL, ale cisza w tej sprawie.
S
Skicky
A w Siemiatyczach wciąż jest ulica Obrońców Monte Cassino
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska