Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W samo południe: Św. Wojciechowi dobrze z gen. Świerczewskim...

Iwona Woźniak
Iwona Woźniak, autorka komentarza w samo południe
Iwona Woźniak, autorka komentarza w samo południe archiwum GP
Tak jest w Barcinie, gdzie krzyżują się ulice o wymienionych nazwach. W Żninie mieszkańcy twierdzą: - Marceli Nowotko nie rani naszych uczuć. I absolutnie - mimo zaleceń IPN - nie zgadzają się na zmianę nazwy ich ulicy. A wy byście się zgodzili?

W wielu innych miejscowościach jest podobnie. I to nie tylko na Pałukach. Ale IPN nie składa broni. W kolejnych listach pyta samorządy o postępy w walce z pamiątkami po PRL.

W powiecie żnińskim mamy jeszcze kilkanaście "niesłusznie" nazwanych ulic. W Żninie oprócz Nowotki jest też ulica Gwardii Ludowej i 22 lipca, w Barcinie, niedaleko gen. Świerczewskiego i św. Wojciecha, znajduje się też Plac 1 Maja. W Janowcu Wielkopolskim wciąż widnieją tabliczki z nazwami Związku Walki Młodych, Hanki Sawickiej, Krasickiego... Wymieniać można długo.

Gmina Wąbrzeźno. Radny Lech Mączyński został patronem ulicy

Mieszkańcy nie mają najmniejszego zamiaru dokonywać jakichkolwiek zmian. - Dziś mało kto pamięta, czym "zasłużyli" się patroni, nazwy zaś na dobre utkwiły w topograficznej świadomości - twierdzą zgodnym chórem włodarze poszczególnych miejscowości.

- A kto zapłaci za nowe dokumenty i całe to zamieszanie? Przecież trzeba by wymienić dowody osobiste, prawa jazdy, poinformować banki, urzędy - dopytują główni zainteresowani, czyli mieszkańcy. - Więcej z tego szkody niż pożytku...

By uniknąć w przyszłości podobnych dylematów - samorządy nadają dziś nowym ulicom nazwy jak najbardziej neutralne. Mamy więc "przyrodnicze" - Leśną, Kasztanową, Lipową, bohaterów zamierzchłych czasów (na przykład władców Polski), a także pełnionych przed laty funkcji lub znajdujących się na nich zakładów i instytucji (Szpitalna, Browarowa, Fabryczna).

W Kosowiźnie i Kijewie Królewskim kilkanaście ulic zyska nazwy
Kilkadziesiąt lat temu ulice musiały mieć jednak konkretnych patronów - i to politycznie słusznych!

Prawdziwym majstersztykiem było w Żninie nadanie nazwy ulicy prowadzącej w kierunku Wągrowca. Na zaproponowaną Armii Czerwonej większość ówczesnych radnych kręciło nosem. Wreszcie padła kontrpropozycja: To może ulica Aliantów? Włos zjeżył się wtedy na głowie ówczesnego pierwszego sekretarza, bo jakże tak w socjalistycznym kraju nadawać ulicy nazwę jednoznacznie kojarzącą się ze "Zgniłym Zachodem"? - Ale przecież Armia Czerwona to też byli nasi alianci - przytomnie zauważył jeden z członków rady. Nazwa przeszła i funkcjonuje do dziś.

Wiadomości ze Żnina

Bywa też jednak, że wydawałoby się, osoby popularne, zasłużone dla miasta czy regionu, a ponadto światopoglądowo neutralne, nie mogą doczekać się uhonorowania swym nazwiskiem jakiegokolwiek traktu. Tak było między innymi z legendarnym odkrywcą Biskupina - Walentym Szwajcerem. Kiedy przed laty pewien radny zgłosił wniosek, by jego nazwisko patronowało jednej z ulic w Gąsawie, usłyszał w odpowiedzi: Proszę pana, może najpierw niech wymrą ludzie, którzy jeszcze pamiętają, co Walenty Szwajcer tutaj wyprawiał...

Zapraszamy do dyskusji

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska