Badanie przeprowadzono na 2407 osobach, które podzielone były na trzy grupy: pierwsza to osoby cierpiące na depresję, druga to te, które w przeszłości przeszły tę chorobę, a trzecia to osoby nigdy niemające epizodu depresyjnego.
Zauważono, że u osób, które aktualnie cierpiały na depresję, lub przebyły ją w przeszłości, biologiczny wiek komórek był starszy niż u ludzi z trzeciej grupy. Okazało się, że depresja powoduje skracanie telomerów, czyli fragmentu chromosomu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomery skracają się przy każdym podziale komórki, chroniąc tym samym przed powstawaniem nowotworów, ale proces ten przekłada się na starzenie się. Badanie Josine Verhoeven pokazało, że osoby z najcięższą depresją mają najkrótsze telomery.
Prezczytaj:
Adam z Inowrocławia: - Czuję się jak niktNaukowcy od dawna wiedzieli, że u osób chorych na depresję częściej występują choroby związane z wiekiem, np. nowotwory, cukrzyca lub choroby serca, ale często wiązano je z negatywnymi zachowaniami, takimi jak sięganie po używki, zaburzenia odżywiania lub brak aktywności fizycznej. Jednak przypuszcza się, że depresja sama w sobie może mieć zły wpływ na komórki.
Czytaj e-wydanie »